Türkan Şoray: Kadına kalkan eller kırılsın

Türkan Şoray, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kapsamında Büyükçekmece Belediyesi’nin düzenlediği programa katıldı. Türkan Şoray, konuşmasında kadına şiddete dikkati çekerek, “Her gün gazete okuyorum ama bu beni çok üzüyor. Çünkü hayatta çok kötü şeyler oluyor, her gün bir cinayet haberi oluyor” dedi.

‘KENDİ HAYALLERİMİ GERÇEKLEŞTİRMEYİ ÖN PLANA ALDIM’

Bugüne kadar oynadığı karakterler arasından en çok etkilendiği rolüne ilişkin konuşan Şoray, şunları anlattı:

“İlk sinemaya girdiğim yıllarda daha çok genç kız rolleriydi. Çok enteresan, kendimi keşfetmeye başladıkça kadınları canlandırmamda farklılıklar oldu. Rol seçerken daha gerçekçi kadınları seçmeye çalıştım. O yıllarda genç bir kadın olarak bazı konularda itiraz etmiyordum, birçok şeyi kabulleniyordum. Hayatımın bir kısmı öyle geçti. Sonra kadın haklarının gündemde olması, kadın derneklerinin yoğun çabaları, konuşulanlar falan ‘ben de bunları yapabilirim’ duyguları başladı. Hayatımda hiç itiraz etmeyen ben, bazı şeylere itiraz ettim. ‘Hayır’ demeyi başardım. Kendi hayallerimi gerçekleştirmeyi ön plana aldım.”

‘KADINLAR HEP GÜLSÜN’

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre, Şoray, Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak yazdığı şiirini okudu ve “Kadına kalkan eller kırılsın. İnsan annesine, çocuğuna kıyar mı? Kadınlara kıymayın, çiçekler her mevsim açsın, kadınlar hep gülsün” diye konuştu.

Kadına şiddete önlem için eğitim seferberliği gerçekleştirilmesi gerektiğini vurgulayan Şoray, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü, ülkemizdeki tüm kadınlarımıza kutlu olsun, güzel mutlu yarınlar olsun.” dedi.

‘TÜRKAN ŞORAY’A YAKIŞAN OLDU, KALP KIRILMADI’

Programa Müjdat Gezen de katıldı ve izleyicilere kısa bir selamlama konuşması yaptı.

Ayrıca Büyükçekmece Belediyesi Başkanı Hasan Akgün, Şoray’a ithafen yaptıkları Türkan Şoray Parkı’nın tanıtımını gerçekleştirdi. Akgün, Şoray’a hediyelerini takdim ederken yaşanan aksaklık sebebiyle hazırlamış olduğu plaket kırıldı.

Plaketin üzerindeki kalp motifinin zarar görmemesine işaret eden Müjdat Gezen, “Türkan Şoray’a yakışan oldu, kalp kırılmadı. Türkan, çok güzel bir kadın, bir de kalbi çok güzel. Türkiye’de ilk defa kendi alnının teriyle kazandığı parayla ilkokul açan sanatçı Türkan Şoray’dır” diye konuştu.

(KÜLTÜR SANAT SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x