Bu ses dünyanın en korkunç sesi. Dinlerken içinizi ürperecek

Uzmanların açıklamalarına göre, Aztek Ölüm Düdüğü’nün çıkardığı ses, ürkütücü bir rüzgar ıslığı ile ‘binlerce kişinin çığlığı’ arasında bir yerde bir ses üretiyor.

Azteklerin, kurban törenlerinde kullanıldığı ve rüzgar tanrısı Ehecatl’ı onurlandırmak için yapıldığı söylenen bu düdük, uzmanlar tarafından 3D yazıcı ile yeniden üretilerek sesi canlandırıldı.

Yeni düdükler, 1990’ların sonunda Meksika’da bir iskeletin yanında bulunan orijinal kafatası şeklindeki düdüğün tasarımına dayanarak üretildi.

3D baskılı düdüğün videosu, bilimsel deneylere odaklanmış eğitici bir YouTube kanalı olan Action Lab tarafından paylaşıldı.

Düdüğün çıkardığı sesi ilk kez duyduğunuzda, insan çığlığına benzer bir ses olduğunu düşünebilirsiniz, ancak bu sesin bir düdükten geldiğini öğrendiğinizde, algınız tamamen değişebilir.

Meksikalı müzisyen Quijas Yxayotl, ölüm düdüğünün Ölüler Günü gibi özel törenlerde ve savaşlarda kullanıldığını ve yüzlerce enstrümanın aynı anda çalındığında düşmana karşı büyük bir psikolojik etki yarattığını düşünüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x